Лимон = здраве и щастие


За родината на този плод се счита Бирма и северна Индия. Лимона притежава значителни по своя характер медицински и терапевтични свойства, той е един от най-древните култивирани плодове. Днес лимона вирее в субтропически климат и затова отглеждането му е почти навсякъде. Въпреки, че лимона е много кисел плод, той има противоположно
действие – намалява киселинността. Лимоновия сок има антисептическо действие, а лимоновите листа се използват за намаляне на мазнините. Както знаете, той е богат на витамин С, който укрепва имунната система и действа като антиоксидант. Сока на един лимон съдържа 33% от дневната норма витамина С, а 1 супена лъжичка от кожата на лимона - 13%.
Лимонът намалява равнището на холестерол в кръвта, облекчава коликите и естествено има и тонизиращо действие.
Лимона съдържа пектин, терперин и биофлавоноиди, които укрепват стените на капилярите. Лимона стимулира и производството на ензими и хранителни сокове, което води до увеличаване на усвоения от организма желязо и калций. Лимона може да се използва и като дезинфекциращо по повърхността на гърлото и устата, но не бива да се прекалява, тъй като лимоновия сок може да увреди емайла на зъбите.

Лимон срещу стрес:
Освен че е богат на витамин С, лимонът успокоява главоболието, намалява стреса и помага да поддържаме добра фигура. Свежестта на лимона намалява чувството за болка и подсилва кръвообръщението
Ароматът му действа благоприятно на работата на мозъка, засилва концентрацията, успокоява стреса и депресията. За да се отпуснете, сложете няколко капки етерично лимоново масло на памук и вдишайте аромата му. Същият ефект се постига и с аромата от половин свеж лимон. За да се спре или поне намали главоболието е необходимо да направите два компреса с лимонов сок и да ги сложите на челото и слепоочието. Същото действие имат и лимон нарязан на кръгчета.

Източници:
www.bgnet.info
www.zar.bg
www.zdrave.log.bg

Коментари